top of page

Протидія булінгу (цькуванню)

Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві. У тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Типовими ознаками булінгу (цькування) є:

— систематичність (повторюваність) діяння;

— наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);

— дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.​

 

Порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти, порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування).

       Із метою створення безпечного освітнього середовища в закладі освіти здобувачів освіти педагогічні працівники, батьки та інші учасники освітнього процесу зобов’язані повідомляти керівника закладу про випадки булінгу, учасниками або свідками якого вони стали, або підозрюють про його вчинення по відношенню до інших осіб за зовнішніми ознаками, або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.

Відповідно до такої заяви керівник закладу видає рішення про проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб. Для прийняття рішення за результатами розслідування керівник закладу скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу. Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт чи сварка, тобто відповідні дії носять систематичний характер, то керівник закладу повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України (ювенальна поліція) та Службу у справах дітей.

       У разі, якщо комісія не кваліфікує випадок як булінг, а постраждалий не згодний із цим, то він може звертатися до органів Національної поліції України із заявою.

Керівник закладу повідомляє про терміни, порядок реагування на доведені випадки булінгу, відповідальність осіб, причетних до булінгу та процедуру розгляду відповідно до законодавства.

       Згідно з КУпАП булінг учасника освітнього процесу тягне за собою накладання штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів або від 20 до 40 годин громадських робіт. Якщо булінг вчинено групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, штраф становитиме від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів або громадські роботи від 40 до 60 годин. Булінг, вчинений малолітньою або неповнолітньою особою, тягне за собою накладання штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поради батькам

Звертайте увагу на поведінку та настрій своїх дітей, їх фізичний та психічний стан. Можливо, ваша підтримка — це найперше, чого дитина потребує. Якщо ви виявили проблему, пов’язану з булінгом (вашу дитину б’ють чи ображають) звертайтесь:

     — з заявою до поліції та закладів охорони здоров’я з фіксацією побоїв,

  — до директора  (письмово, звернення надавайте секретарю із зазначенням вхідного номера на вашому примірнику).

Відповідальність

Запам’ятайте самі та навчіть свою дитину про відповідальність за заподіяння шкоди іншій особі. До адміністративної відповідальності притягуються з 16 років, а до того відповідальність за вчинки дітей несуть їхні батьки.

Булінг – штраф 850-3400 грн., громадські роботи від 40 до 100 год. (ст.173-4 КУпАП).

Викрадення чужого майна (крадіжки, шахрайство)— штраф, виправні роботи до 1 міс., адмінарешт — 5-10 діб, повторно — збільшений штраф, виправні роботи — 1-2 міс., адмінарешт — 10-15 діб (ст. 51 КУпАП).

Дрібне хуліганство (нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії) — штраф, громадські роботи, виправні роботи, адміністративний арешт до 15 діб (ст. 173 КУпАП).

Ухиляння батьків від виконання обов’язків стосовно виховання дітей теж тягне за собою адміністративну відповідальність, адже відповідно до ст. 50 Сімейного кодексу України, батьки зобов’язані: виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей.

          Нормами цього закону не передбачається внесення змін до Кримінального кодексу України стосовно запровадження кримінальної відповідальності за скоєння правопорушень, пов’язаних з булінгом (цькуванням),   оскільки скоєння правопорушником при вчиненні булінгу (цькування) інших дій, кваліфікуються відповідними статтями Кримінального кодексу України, зокрема – заподіяння тілесних ушкоджень різних видів тяжкості тощо. За такі дії з 16 років, а в окремих випадках з 14 років настає кримінальна відповідальність:

Побої і мордування — умисне завдання удару, побоїв або вчинення інших насильницьких дій, які завдали фізичного болю і не спричинили тілесних ушкоджень, — штраф, громадські роботи на строк до 200 годин, виправні роботи — до 1 року, групове — обмеження/позбавлення волі до 5 років (ст. 126 Криімнального кодексу України).

Погроза вбивством, якщо були реальні підстави побоюватися здійснення цієї погрози — арешт на строк до 6 місяців або обмеженням волі на строк до 2 років (ст. 129 ККУ).

Хуліганство, тобто грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом, — штраф, арешт на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до 5 років. Групове хуліганство — обмеження волі на строк до 5 років або позбавленням волі на строк до 4 років (стаття 296 ККУ).

Умисне тяжке тілесне ушкодження — позбавлення волі на строк від 5 до 8 років (ст.121 ККУ).

Умисне легке тілесне ушкодження — штраф, громадські роботи на строк до 200 годин, виправні роботами на строк до одного року (ст. 125 ККУ).

         Отже, при вчиненні подібних дій стосовно вашої дитини варто обов’язково фіксувати побої і звертатись до поліції за номером 102. Після того, як дитину визнають потерпілою, звертайтесь за призначенням адвоката, гарантованого державою, до найближчого центру/бюро правової допомоги:

Кожна дитина або її законний представник мають право звернутись і отримати безоплатну консультацію юриста. У разі потреби представляти інтереси в суді — усі без виключення діти мають право на призначення адвоката (юриста) за рахунок держави.

 

 

Н А К А З

29 серпня 2023                                         м. Запоріжжя                                                    № 94р   

 

 

Про упередження жорстокого поводження

з дітьми або загрози його вчинення

 

Керуючись законами України «Про охорону дитинства» (ст. 10), «Про запобігання         та протидію домашньому насильству», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», «Про протидію торгівлі людьми», відповідно до Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 658, Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 585 «Про забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах», Порядку реагування на випадки булінгу (цькування), затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 28.12.2019 № 1646 «Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти», згідно з рекомендаціями, викладеними у листі Міністерства освіти і науки України від № 1/11-881 від 29.01.2019 «Рекомендацій для закладів освіти щодо застосування норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» від 18 грудня 2018 р. № 2657-VІІІ», наказу Міністерства освіти і науки України від 26.02.2020 № 293 «Про затвердження Плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти», з метою організації дієвої роботи з упередження жорстокого поводження з дітьми або загрози його вчинення, підвищення ефективності діяльності щодо запобігання та протидії булінгу, створення безпечного освітнього середовища в закладі освіти

 

НАКАЗУЮ:

 

  1. Освітній процес в закладі освіти здійснювати із дотриманням права дитини на свободу, особисту недоторканність та захист гідності.

  2.  Дисципліну і порядок у закладі освіти забезпечувати на принципах, що ґрунтуються на взаємоповазі, справедливості і виключають приниження честі та гідності дитини.

  3. Забезпечити неухильне дотримання нормативних актів з питань охорони дитинства, протидії булінгу (цькуванню).

  4. Забезпечити створення у ЗДО комбінованого типу №272 ЗМР безпечного освітнього середовища, вільного від насильства та булінгу (цькування), у тому числі, шляхом реалізації плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу.

  5. Розробити, затвердити та оприлюднити план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в ЗДО комбінованого типу №272 ЗМР (додаток 1). 

  6. Створити комісію з розгляду випадків булінгу (цькування) у складі:

голова комісії: Вікторія ПЄНЮДІНА, директор;

члени комісії:   Ганна БІЛИК, вихователь-методист;

                           Світлана ВЕСЕЛКОВА, практичний психолог;

                          Анна БАБЕНКО, вчитель-дефектолог, голова ПК;

                           Світлана Орлова, вихователь;

                           Галина ГОНЧАРЕНКО, вихователь;

                           Юлія ШЕВЧЕНКО, вихователь.

          7. Комісії з розгляду випадків булінгу (цькування):

       7.1. Розглядати заяви про випадки булінгу (цькування) учасників освітнього процесу та видавати рішення про проведення розслідування.

       7.2.  Скликати засідання комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) для прийняття рішення за результатами проведеного розслідування та вживати відповідних заходів реагування.

       7.3. Забезпечувати  виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг учасникам освітнього процесу, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування).

        7.4. Повідомляти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування). За необхідності забезпечити активну системну співпрацю з підрозділами ювенальної превенції Національної поліції України, службами у справах дітей, органами опіки і піклування, іншими органами та установами, які забезпечують охорону дитинства, здійснюють заходи щодо профілактики злочинності неповнолітніх, дитячої бездоглядності й безпритульності: проводити спільні зі спеціалістами профільних служб інформаційні заходи щодо недопущення усіх форм домашнього насильства та інших проявів жорстокого поводження з дитиною; експлуатації, включаючи сексуальне насильство; втягнення у злочинну діяльність; залучення до вживання алкоголю, наркотичних засобів і психотропних речовин; залучення до екстремістських релігійних психокультових угруповань та течій; примушування до проституції, жебрацтва, бродяжництва, втягнення до азартних ігор тощо;

       7.5. Забезпечувати на веб-сайті відкритий доступ до такої інформації та документів: правила поведінки учасників освітнього процесу; план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню); порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування); порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування)  та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування).

        7.6. проводити роз’яснювальну роботу серед педагогічних працівників щодо вимог чинного законодавства в частині збереження фізичного, духовного, психічного здоров’я та захисту прав дітей, недопущення жорстокого поводження з ними;

         7.7. при виявленні фактів жорстокого поводження з дітьми або загрози їх
вчинення невідкладно вживати необхідних заходів щодо вчасного упередження негативних наслідків;

  1. активізувати роботу «телефонів довіри», «скриньок довіри», оновити в загально-доступних місцях інформаційні стенди з переліком служб та організацій, які надають психологічні, юридичні, медичні консультації, практичні поради з будь-яких кризових життєвих ситуацій, розмістити дану інформацію на сайті ЗДО;

  2. здійснювати аналіз ефективності роботи працівників закладу освіти, психологічної служби закладу освіти щодо стану виконання заходів з питань охорони дитинства;

щоквартально, під час самооцінювання

  1. інформувати територіальний відділ освіти Хортицького району про стан роботи з даного напрямку;

     щоквартально до 10 числа

  1. забезпечити обговорення результатів роботи закладу освіти з питань охорони дитинства, профілактики правопорушень на засіданнях педагогічної ради закладу освіти із залученням фахівців профільних служб;

за потребою, але не рідше разу на рік

 

          8. Вихователям, спеціалістам впродовж навчального року:

       8.1.  проводити заходи, спрямовані на виховання у дітей та інших учасників освітнього процесу поваги до гідності, прав, свобод та законних інтересів людини, законів та етичних норм, відповідальної поведінки, толерантності у суспільстві;

8.2. проводити роз’яснювальну роботу серед батьківської громадськості щодо вимог чинного законодавства в частині збереження фізичного, духовного, психічного здоров’я та захисту прав дітей, недопущення жорстокого поводження з ними;

8.3. при виявленні фактів жорстокого поводження з дітьми або загрози їх вчинення невідкладно вживати необхідних заходів щодо вчасного упередження негативних наслідків;

8.4. забезпечувати здобувачам освіти захист під час освітнього процесу від будь-яких форм насильства та експлуатації, у тому числі булінгу (цькування), дискримінації за будь-якою ознакою, від пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю.

       8.5. Повідомляти керівництво про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком яких вони були особисто або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.

       8.6 Сприяти керівництву у проведенні розслідування щодо випадків булінгу (цькування).

       8.7. Виконувати рішення та рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу (цькування).

            9. Контроль за виконанням наказу покладаю на вихователя-методиста Ганну БІЛИК.

 

 

 

Директор                                                                                                        Вікторія ПЄНЮДІНА

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                              Додаток 1

                                                                                                                   до наказу № 94р

                                                                                                                   від 29.08.2023

 

ПЛАН заходів

спрямованих на запобігання  та протидію булінгу (цькуванню) у ЗДО комбінованого типу №272 ЗМР

 

1. Опрацювання законодавчих документів, практик протидії булінгу (цькуванню)

вересень

Білик Г.О.

Веселкова С.Ю

2. Здійснювати інформаційно-просвітницьку діяльність серед учасників освітнього процесу щодо булінгу (цькування) та нетерпимого ставлення до насильницької моделі поведінки в міжособистісних стосунках

постійно

Білик Г.О.

Веселкова С.Ю.

3. Профілактична діяльність, спрямована на запобігання вчинення дитиною та стосовно дитини булінгу (цькуванню)

постійно

Білик Г.О.

Веселкова С.Ю

4. Розмістити на офіційному веб-сайті, інформаційному стенді ЗДО номери телефону гарячої лінії протидії булінгу, інші нормативні матеріали, оновлення інформації

вересень

Білик Г.О.

5. Виготовлення буклету «Ознаки булінгу стосовно дітей дошкільного віку та що робити батькам»

жовтень

Веселкова С.Ю.

6. Проведення «ранкових зустрічей»  з метою формування навичок дружніх стосунків

щодня

вихователі

7. Створення морально-, психологічно комфортного та безпечного середовища в закладі. Виховування толерантності та взаємоповаги серед учасників освітнього процесу (педагоги – батьки – діти) формування позитивного мікроклімату та толерантної міжособистісної взаємодії в ході годин спілкування, тренінгових занять

постійно

Педагоги

8. Діагностування рівня напруги, тривожності в дитячих колективах:

  • спостереження за міжособистісною поведінкою, визначення рівня розвитку міжособистісних стосунків в дитячому колективі (Соціометрична гра «Секрет» Т.А. Рєпіна)

  • моніторинг рівня тривожності, агресивності, імпульсивності дітей дошкільного віку (опитувальник Т.М. Титаренка)

  • психологічні діагностики мікроклимату, згуртованості та емоційних станів

за потребою, впродовж року

Веселкова С.Ю.

9. Консультивна робота з учасниками освітнього процесу

Батьківська рубрика «Скринька довіри» (анонімний зворотній зв’язок, запитання-відповідь)

за запитом

Білик Г.О., Веселкова С.Ю.

10. Профілактично-просвітницька, корекційно-розвивальна робота з учасниками освітнього процесу

впродовж року

Веселкова С.Ю.

11. Міні-тренінг «Як навчити дітей безпечної поведінки»

квітень

Веселкова С.Ю.

12. Година спілкування «Не допускай насилля над ближнім»

за планом

вихователі

13. Проведення заходів в рамках тематичного тижня «Тиждень дитячих мрій та добрих справ»

травень

Веселкова С.Ю., вих-лі

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

                                                                                                                                          Додаток 1

                                                                                                                                          до наказу № 27р 

                                                                                                                                          від 11.02.2019 р.

                                                                                                

Положення
про комісію з розгляду випадків булінгу (цькування)

 закладу дошкільної освіти (ясел-садка) комбінованого типу №272 «Гномик»

Запорізької міської ради 

І. Загальні положення

1.1. Примірне положення про комісію з розгляду випадків булінгу (цькування) закладу дошкільної освіти (далі - комісія) визначає її функції у державно-громадській системі управління  закладом дошкільної освіти (яслами-садком) комбінованого типу «Гномик» Запорізької міської ради (далі – ЗДО №272).

1.2. Комісія є органом, створеним на основі єдності інтересів дітей, батьків, педагогів щодо реалізації прав та обов’язків під час організації їх життєдіяльності у закладі.

1.3. Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого

1.4.  Комісія з розгляду випадків булінгу (цькування) створюється наказом директора ЗДО №272, в якому здобувають освіту діти, а педагоги та батьки є учасниками освітнього процесу.

1.5. У своїй діяльності комісія керується Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про дошкільну освіту» (із змінами),  Конвенцією ООН «Про права дитини»,   Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» та цим положенням, іншими нормативно-правовими актами в галузі освіти та міжнародним законодавством з прав дитини.

 

ІІ.  Мета, завдання, основні принципи діяльності комісії

2.1. Керівник ЗДО №272 має забезпечувати створення у закладі освіти безпечного освітнього середовища, вільного від насильства та булінгу (цькування), у тому числі:

  • розглядати заяви про випадки булінгу (цькування) здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та видавати рішення про проведення розслідування;

  • забезпечувати виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг учасникам освітнього процесу, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування);

  • надавати соціальні та психолого-педагогічні послуги особам, які постраждали від булінгу (цькування), стали його свідками або вчинили булінг (цькування),

  • повідомляти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти.

·   забезпечувати на своїх веб-сайтах відкритий доступ до правил поведінки учасників освітнього процесу, плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу, порядку подання та розгляду заяв (з дотриманням конфіденційності) про випадки булінгу від здобувачів освіти, їх батьків, працівників закладу.

2.2. Педагогічні працівники мають право на захист під час освітнього процесу від будь-яких форм насильства та експлуатації, у тому числі булінгу (цькування), дискримінації за будь-якою ознакою, від пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю;

· зобов’язані повідомляти керівництво ЗДО №272  про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних працівників інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком якого вони були особисто або інформацію про які отримали від інших осіб, вживати невідкладних заходів для припинення булінгу (цькування).

2.3. Комісія:

· розглядає заяви про випадки булінгу (цькування) здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та видає рішення про проведення розслідування; скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) для прийняття рішення за результатами проведеного розслідування та вживає відповідних заходів реагування;

· забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг учасникам освітнього процесу.

· повідомляє уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти.

· аналізує заходи для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг учасникам освітнього процесу, які постраждали від булінгу (цькування), стали його свідками або вчинили булінг (цькування)

2.4. Учасники освітнього процесу, які постраждали від булінгу мають право:

· подавати керівнику  заяву про випадки булінгу (цькування) стосовно дитини або будь-якого іншого учасника освітнього процесу;

· вимагати повного та неупередженого розслідування випадків булінгу (цькування) стосовно дитини або будь-якого іншого учасника освітнього процесу;

· сприяти керівництву закладу освіти у проведенні розслідування щодо випадків булінгу (цькування);

· виконувати рішення та рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти

 

ІІІ. Принципи діяльності комісії:

3.1. Визначальними принципами діяльності є :

- повага до особистості та опора на позитивні якості;

- всебічне вивчення особистості, організація ефективної допомоги і психолого-педагогічої підтримки;

- командний підхід - усі члени комісії беруть участь у оцінці ситуації та приймають колективне рішення щодо застосування адаптацій, модифікацій та додаткових засобів підтримки;

- активна співпраця з батьками або особами, що їх замінюють;

- конфіденційність та дотримання етичних принципів учасниками комісії.

 

                                                                                                                                                             

 

 

Булінг у дитячому садку

 — міф чи реальність

Чи замислювалися ви, де беруть витоки комплекс жертви або потреба агресії стосовно інших. Мало хто з батьків знає про булінг чи стикається з цим явищем в дитячому садку. Чому і як дитина дошкільного віку стає жертвою булінгу? Дізнайтеся з пам’ятки, що означає цей термін, хто може спровокувати булінг та як змінюється поведінка дитини

ЯКІ ВИДИ

Булінг (від англ. to bull — переслідувати) — свідома агресивна поведінка однієї дитини або групи дітей стосовно іншої.

Булінг може проявлятися як тиск:    -  психологічний;     -   фізичний.

Часто діти застосовують і фізичний, і психологічний тиск на жертву. Наприклад, образи, приниження, ігнорування, непоступливість, погрози, побиття під час ігор.

ХТО ПРОВОКУЄ

Булінг серед дітей старшого дошкільного віку можуть спровокувати дорослі. Діти старшого дошкільного віку одразу сприймають ставлення авторитетних дорослих до інших і беруть це ставлення за зразок. Вони починають цькувати дитину чи дітей, якщо:

  • педагог або помічник вихователя —
    – зневажливо ставиться до дитини, яка часто плаче або невпевнена в собі;
    – ігнорує скаргу дитини на те, що її образили однолітки;
    – глузує із зовнішнього вигляду дитини;
    – образливо висловлюється про дитину чи її батьків;
    – проявляє огиду щодо фізичної або фізіологічної особливостей дитини;

  • батьки або члени сім’ї —
    – б'ють та ображають дитину вдома;
    – принижують дитину у присутності інших дітей;

ЯК МІНЯЄТЬСЯ ПОВЕДІНКА ДИТИНИ

Дитина-жертва булінгу поводиться незвично. Якщо раніше вона охоче відвідувала дитячий садок, то тепер така дитина:

  • вдома —
    – не хоче одягатися вранці;
    – шукає собі будь-яку справу вдома, аби не йти до дитячого садка;
    – просить батьків забрати її із дитячого садка раніше;
    – плаче, вигадує хворобу або в неї дійсно підвищується температура тіла, починають боліти голова, живіт;
    – не контактує з однолітками у дворі;
    – грає наодинці в парку;

  • в дитячому садку —
    – не бере участь у сюжетно-рольових та рухливих іграх, спільній самостійній художній діяльності тощо;
    – усамітнюється при будь-якій нагоді;
    – часто губить свої іграшки або речі;
    – бруднить чи псує одяг;
    – грає поламаними іграшками;
    – відмовляється на користь іншої дитини від головної ролі в театралізації чи грі;
    – не має друзів у групі.

 

Корисні посилання

 

Служба (управління) у справах дітей Запорізької міської ради

Начальник служби у справах дітей

Запорізької міської територіальної громади Запорізького району

Сиворакша Наталія Сергіївна – начальник служби (управління)  2243042, 2363035

 Електронна пошта:  ssd.zmr@zp.gov.ua

Адреса:  м. Запоріжжя, вул. Зелінського, 3

69001

Правобережний відділ освіти 

департаменту освіти і науки Запорізької міської ради:

(061)226-06-68– Чечуніна Олена Володимирівна, головний спеціаліст

Правобережного відділу освіти Хортицького району департаменту освіти і науки Запорізької міської ради

Гаряча телефонна лінія щодо булінгу – 116 000

Національна дитяча лінія – 116 111 або 0800 500 225 (з 12.00 до 16.00)

Гаряча лінія з питань запобігання насильству – 116 123 або 0800 500 335

Уповноважений Верховної Ради з прав людини – 0800 501 720

Уповноважений Президента України з прав дитини – 044 255 76 75

Центр надання безоплатної правової допомоги – 0800 213 103

Національна поліція України - 102

Відеоролики:

·Як запобігти булінгу: поради для свідків

·Як зупинити булінг: поради для батьків

·Інформування про булінг

bottom of page