top of page

ОСВІТНЯ ПРОГРАМА

закладу дошкільної освіти(ясел-садка) комбінованого типу №272 «Гномик» Запорізької міської ради 

на 2024-2025 навчальний рік

 

Організація освітнього процесу та корекційно-профілактичної роботи в ЗДО №272 здійснюється відповідно до Базового компоненту дошкільної освіти в Україні (нова редакція) та чинних програм розвитку дітей раннього та дошкільного віку.

Освітні програми, що реалізуються в ЗДО № 272:

1. Комплексна освітня програмадля дітей раннього та передшкільного віку  "Стежинки у Всесвіт" (Схвалено Міністерством освіти і науки України для використання у дошкільних навчальних закладах (лист від 02 жовтня 2020 року № 22.1/12-Г-801).

Метою програми є створення оптимальних умов для соціально-особистісного розвитку дітей раннього  та передшкільного віку шляхом ефективної взаємодії дітей, педагогів і батьків, а також для забезпечення якості освітнього процесу.

       Відповідно до мети всі завдання, представлені у програмі, розподілено на освітні напрями, що відповідають Базовому компоненту дошкільної освіти (нова редакція)

       Програма має особливості у структурі, кожен віковий період має невипадкову назву. Програма розвитку дітей пренатального та раннього віку називається “Маляточко”, програма для дітей молодшого дошкільного віку має назву “Кроки до самостійності”, дітей середнього дошкільного віку чекає програма “Подорож у довкілля”, а для дітей старшого дошкільного віку створено програму “Стежинки у Всесвіт”. Стежка завжди пов’язана з рухом, її довжина зазвичай складає не більше пари сотень метрів, після чого вона обов’язково виводить до більшого шляху. Всесвіт — це слово охоплює все те, що знає людина, і те, чого вона не знає. Останнього набагато більше — незнання переважає над знанням, не дивлячись на всі спроби науки розшифрувати загадки природи. Отже, Всесвіт — це все, що існує: матерія, простір, енергія, час… Дитину треба вводити у Всесвіт, надаючи їй можливості йти своєю стежинкою, супроводжуючи та допомагаючи вийти на свій великий шлях!
          Програму структуровано з урахуванням освітніх напрямів.
У програмі завданням розвитку кожного психологічного віку передує психолого-педагогічна характеристика дитини, яка складається із критеріїв, а саме: провідна діяльність; кількісні та якісні показники рівня розвитку пізнавальних, емоційних і вольових процесів; новоутворення кожного віку; сензитивні періоди формування тих чи інших психічних процесів, особистих властивостей, феноменів тощо. 

          Зміст програми розподілено за двома частинами — інваріантною та варіативною.
Інваріантна частина визначає обов’язковий для дітей певного віку ступінь засвоєння знань, понять, забезпечує єдність освітнього простору України, створює необхідні умови для розвитку, навчання і виховання дітей незалежно від місця та умов проживання, типу закладу дошкільної освіти. Інваріантна (обов’язкова) частина складає до 80 % змісту Програми.
Варіативна частина формується суб’єктами освітнього процесу, враховує й відбиває в змісті освіти соціально-економічні, реґіональні, етносоціокультурні, кліматичні та інші умови, видове різноманіття дошкільної освіти та індивідуальні особливості розвитку дитини передшкільного віку. Варіативна частина складає до 20 % змісту.
     Обсяг навантаження в інваріантній та варіативній частинах визначається: спеціально організованою діяльністю дітей; спільною доросло-дитячою діяльністю дитини; вільною самостійною діяльністю дитини; вибором дитиною меж і моделі взаємодії з однолітками, дорослим, довкіллям.

2. Програма розвитку дитини дошкільного віку "Українське дошкілля" (лист ІМЗО від 06.12.2021 № 22.1/12-Г-751)

Концептуальна ідея програми полягає у виробленні оптимального варіанту
реалізації змісту Базового компоненту дошкільної освіти, сучасних підходах до
розвитку, навчання і виховання дитини раннього та дошкільного віку. Автор –
Олександра Білан, за загальною редакцією Олени Низьковської.
Мета програми: розширити змістовий компонент освітньої роботи з
дітьми від двох до шести років, розкриваючи етнічні, історичні та соціокультурні
особливості Західного регіону.
Завдання програми «Українське дошкілля»:
• реалізувати особистісно-зорієнтоване навчання;
• сприяти формуванню системи цінностей дошкільників;
• розвивати життєві компетенції;
• збагачувати загальну культуру дітей;
• сформувати уявлення про цілісну картину світу.
Структуру програми визначають освітні лінії розвитку дитини. Програма
відповідає стратегічним завданням дошкільної освіти: реалізація особистісно
орієнтованої моделі дошкільної освіти, прилучення дітей до системи цінностей,
культури, традицій українського народу, формування в дошкільників цілісної
картини світу.
Програма синтезує історичні надбання, нові досягнення теорії та практики
дошкільної освіти, актуальні суспільні вимоги до неї, забезпечуючи гармонійний
розвиток дитини.
«Українське дошкілля» визначає завдання і зміст розвитку дитини віком
від двох до шести років. Розгляд кожного вікового періоду розпочинається
розділом «Психологічна характеристика дитини», в якому подані вікові
характеристики розвитку. Це дає змогу педагогові в освітньому процесі
орієнтуватися на психологічні особливості розвитку дитини.
Свої завдання дошкільний навчальний заклад реалізує у тісній співпраці зі
сім`єю: активне залучення батьків до освітнього процесу, консультування з
питань психолого-педадогічної підготовки до виховання дітей. Саме тому розділ
«Співпраця зі сім`єю» передбачає напрями спільної діяльності педагога і батьків
із забезпечення повноцінного розвитку особистості дитини.
У програмі визначено завдання з різних напрямків роботи з дітьми:
• фізичний;
• соціально-моральний;
• емоційно-ціннісний;
• пізнавальний, мовленнєвий;
• художньо-естетичний;
• креативний.
Програмові завдання побудовано з використання оптимальної
інтенсивності мислення та мовлення, що відповідає віковим можливостям дітей.
Показники компетентності, якими закінчується кожен підрозділ Програми,
вихователь може використати для визначення рівня розвитку дитини в кінці
навчального року

3. Альтернативна програма «STREAM-освіта, або Стежинки у Всесвіт»
схвалено МОН України для використання у дошкільних навчальних закладах Лист від 14 липня 2020 року No 22.1/12-Г-274

      Програму «STREAM-освіта, або Стежинки у Всесвіт» зорієнтовано на цінності та інтереси дитини, на ампліфікацію дитячого розвитку, взаємозв’язокусіх сторін життя, формування культури інженерного мислення.
Програму адресовано педагогам, практичним психологам і соціальним педагогам закладів дошкільної освіти, вихователям, які працюють у будинках сімейного типу, в закладах інтернатного типу тощо; студентам педагогічних інститутів та коледжів, які навчаються за спеціальністю «Дошкільна освіта»; батькам.
Науковий керівник – Катерина Крутій, доктор педагогічних наук, професорка кафедри дошкільної освіти, Вінницький державний педагогічний університет ім. М. Коцюбинського. «Стежинки у Всесвіт» є доопрацьованим та оновленим варіантом комплексної освітньої програми «Дитина в дошкільні роки». Оновлення програми обумовлено розвитком суспільства і психолого-педагогічної науки, вимогами практики та обов’язковістю дошкільної освіти для дітей п’ятирічного віку, новою редакцією Базового компонента дошкільної освіти. Вузловим пунктом нової освітньої парадигми є ідея розвитку.

Три основні грані цієї ідеї:
•постійний розвиток самої освіти (її змісту, форм, методів, способів організації);
•становлення освіти як простору для розвитку особистості (її здатності до універсального саморозвитку);
•перетворення освіти на провідний чинник розвитку суспільства (насамперед на засіб реанімації, додання життєстійкості різноманітним формам людських спільнот).
Відповідно до мети всі завдання програми розділено за освітніми напрямами, що відповідають новій редакції Базового компоненту дошкільної освіти. Програму структуровано з урахуванням цих освітніх напрямів.
Наприкінці опису кожного напряму запропоновано основні шляхи його реалізації.

2. Освітня програма для дітей від 2 до 7 років  "Дитина" (для дітей раннього дошкільного віку) (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України (лист МОН Украi·ни № 1/11-4960 вiд 23.07.2020 р.)

Освітня програма «Дитина» побудована за лініями Базового компонента дошкільної освіти — Державного стандарту дошкільної освіти України (нова редакція).  У Програмі зміст освітньої роботи з дітьми структурований за принципом інваріантності та варіативності.

В інваріантній частині представлені розділи:

- «Особистість дитини»

- «Дитина в сенсорно-пiзнавальному просторi»

- «Екопростiр розвитку дитини» (Предметний свiт: що навколо мене, Соцiальний свiт: хто поряд зi мною, риродний свiт: дитина у cвimi природи.)

- «Гра дитини»

- «Комунiкативний розвиток особистостi»

- «Дитина у свiтi мистецтва» (Художньо-продуктивне образотворення, Лiтературне образотворення, Музика, Гра на дитячих музичних iнструментах, Театральне образотворення)

 

Розділи Програми «Дитина» структуровано за віковим принципом:

  • перша молодша група «Крихітки» (третій рік життя);

  • друга молодша група «Малята» (четвертий рік життя);

  • середня група «Чомусики» (п’ятий рік життя);

  • старша група «Фантазери-мрійники» (шостий рік життя);

  • «Дослідники» (сьомий рік життя).

Нова Освiтня програма для дiтей вiд двох до семи рокiв «Дитина», рекомендована Мiнiстерством освiти i науки Укра'iни, пропонуе до­рослим - вихователям i батькам дiтей дошкiльного вiку - вибудо­вувати освiтнiй процес на основi врахування iндивiдуальних можли­востей, здiбностей i потреб дiтей кожного вiковоrо перiоду. X'i змiст е науково виваженим, однак це не з;аперечуе можливiсть його варiюван­ня залежно вiд темпу iндивiдуального розвитку дитини.

  3. Програма розвитку, навчання та виховання дітей дошкільного віку із затримкою психічного розвитку «Віконечко» (для спеціальних груп для дітей із затримкою психічного розвитку)

           Програма розвитку  дітей із затримкою психічного розвитку розроблена відповідно до реалізації завдань нової освітньої політики держави, в якій пріоритетність дошкільної освіти розглядається  підмурком цілісної системи неперервної освіти. Від якості освіти, яку отримає дитина в перші роки життя, залежить динаміка її особистісного зростання, життєві установки, а відтак,  й  успішна інтеграція у суспільство, а для  країни такий шлях – це  підвищення сукупного інтелекту нації.

                  Метою спеціального навчання і  виховання дітей із затримкою психічного розвитку дошкільного віку є корекційний розвиток пізнавальної, емоційно-вольової сфер,  позитивних якостей особистості,  що дало б можливість значній частині з них після виховання і навчання у дошкільному закладі  навчатися в звичайних умовах початкової загальноосвітньої масової школи, а іншим, продовжити навчання у школі інтенсивної педагогічної корекції,  або  в умовах інклюзивного  чи інтегрованого класу загальноосвітньої масової школи, і здобути цензовий рівень освіти.

           Визначена мета виховання і навчання  дошкільників із затримкою психічного розвитку реалізується такими загальними освітніми завданнями.

Розвивальні:

  • формувати уявлення про природу, рукотворний світ, людей, що

оточують, саму себе;

  • формувати довільність поведінки , самостійність у різних видах діяльності;  вміння  адекватно оцінювати свої досягнення в продуктивних видах діяльності, власні вчинки та особистісні якості в повсякденному житті;

  • формувати соціальну компетентність, уміння налагоджувати доброзичливі стосунки з людьми різного віку та статі, виконувати різні соціальні ролі;

  • розвивати фізичні якості дитини, формуват

тілом, орієнтуватись у власній зовнішності та стані здоров’я, в корисних та шкідливих для дитячого організму чинниках, впливах.

Виховні:

  • формувати позитивне ставлення до природи, предметів, людей, самої

себе;

  • виховувати культуру поведінки;

  • виховувати базові якості особистості (самостійність, працелюбність,

людяність, справедливість, самовладання,  відповідальність);

  • залучати дитину засобами мистецтва до національної та світової

культур.

Навчальні: 

  • формувати вміння дітей порівнювати,узагальнювати; спостерігати, запам’ятовувати, осмислювати матеріал),

  • формувати мовленнєві уміння (культуру слухання, запитування, висловлювання, налагодження спілкування);

  • формувати контрольно-оцінні дії(здійснення найпростіших форм контролю власної діяльності, перевірки зробленого, внесення потрібних корективів, виправлення помилок, оцінювання зробленого).

4. Комплексна програма розвитку дітей дошкільного віку з аутизмом «Розквіт». (Гриф Міністерства освіти і науки України від 04.04.2013 №1/11-6544.)

          Комплексна програма розвитку дітей дошкільного віку з аутизмом «Розквіт» розроблена з урахуванням сучасних тенденцій щодо інклюзивної освіти дітей з особливими потребами, а також – новітніх підходів до навчання та розвитку дітей з розладами аутичного спектра.

         Комплексна програма складається з семи розділів, які охоплюють освітні лінії: «Дитина в соціумі», «Мовлення дитини», «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі», «Дитина у світі культури», «Гра дитини», «Здоров’я та фізичний розвиток (як частина освітньої лінії «Особистість дитини»), а також розділ «Розвиток соціально-побутових навичок», який є  надзвичайно актуальним в контексті системного впливу на формування дітей, які мають розлади аутичного спектра.

       Зміст Комплексної програми узгоджено з програмою виховання і навчання дітей від двох до семи років «Дитина» та «Базовим компонентом дошкільної освіти (нова редакція)».

        Особливу увагу приділено умовам продуктивного навчання та розвитку дітей з аутизмом, а також методам, формам та способам подання для них навчального матеріалу, зважаючи на унікальність їхньої психічної організації. Комплексну програму адресовано фахівцям психолого-педагогічного профілю, які опікуються проблемами дітей з розладами аутичного спектра.

5. "Корекційне навчання з розвитку мовлення дітей з фонетико-фонематичним недорозвиненням мовлення п'ятого року життя" (автор Ю.В. Рібцун) (Програмно-методичні комплекси для дітей із вадами в розвитку)

Структура програмно-методичного комплексу

Програмно-методичний комплекс з розвитку мовлення (від лат. complexus – сполучення, зв’язок) – це сукупність короткого викладу основних положень діяльності вчителя-логопеда, змісту і шляхів логопедичної роботи відповідно паспортного віку дітей, що в цілому складають єдину систему корекційно-розвивальної роботи.

Авторський програмно-методичний комплекс складається з 4 розділів:

1. Характеристика мовленнєвого розвитку дітей із ФФНМ.

У ньому подано загальну характеристику мовлення дітей п’ятого року життя із ФФНМ.

2. Програма корекційної роботи з розвитку мовлення дітей із ФФНМ.

У даному розділі, з урахуванням Базового компонента дошкільної освіти, представлено основні освітні лінії, виділено освітні напрями, наведено перелік показників розвитку, які можуть бути сформовані на п’ятому році життя у дошкільника із ФФНМ упродовж навчального року, розписано спрямованість корекційно-розвивальної роботи із зазначенням як загальноосвітніх, навчально-виховних, так і корекційно-розвивальних завдань, запропоновано зразки способів їх вирішення.

3. Організація корекційно-розвивальної роботи у групах для дітей із ФФНМ.

У розділі розкриті окремі аспекти організації корекційно-розвивальної роботи у середній логопедичній групі для дітей із ФФНМ.

4. Методичні рекомендації щодо проведення корекційної роботи з розвитку мовлення дітей із ФФНМ, розвивальні ігри та вправи.

У розділі викладено окремі аспекти реалізації корекційно-розвивальної програми з розвитку мовлення дітей п’ятого року життя із ФФНМ, представлені зразки ігрових завдань і вправ.

Програмно-методичний комплекс містить також список використаної літератури та додатки.

Така послідовність побудови комплексу виходить із наступних логічних висновків, зроблених на основі проведених нами експериментальних досліджень:

  1. Базисом роботи вчителя-логопеда є програма корекційного навчання.

  2. Підґрунтям створення програми є динамічне вивчення мовленнєво-мисленнєвої діяльності дошкільників, за результатами якого складається характеристика мовлення дітей.

  3. Методичне забезпечення корекційно-розвивального навчання складають методичні рекомендації.

  4. Формами реалізації навчально-виховного процесу є ігри та вправи з мовленнєвими завданнями

  5. Взаємодія педагогів ДНЗ – запорука успішного подолання мовленнєвих вад у дітей.

5. "Корекційне навчання з розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку із загальним недорозвиненням мовлення" (автор

Л.І. Трофименко )

Програмно-методичний комплекс призначений для навчання та виховання дітей старшого дошкільного віку із загальним недорозвитком мовлення, які перебувають у логопедичних групах звичайних дошкільних навчальних закладів та компенсуючого типу і вступають (переважно) до початкових класів загальноосвітньої школи.

Згідно сучасним освітнім стандартам, діти дошкільного віку здобувають обов’язкову дошкільну освіту з п’ятирічного віку. У зв’язку з цим навчання у початковій школі дітей з 6-річного віку потребує більш своєчасного і результативного дослідження та діагностики їхньої мовленнєвої функції з урахуванням сучасних психологічних, лінгвістичних, психолінгвістичних, логопедичних даних про мовленнєву діяльність при нормальному та порушеному онтогенезі, розробки на цій основі нового змісту корекційно-попереджувального та розвивального навчання. У відповідності до сучасних вимог до дитячого мовлення, діти у старшому дошкільному віці повинні засвоїти обсяг практичних мовних знань, умінь і навичок, необхідних для успішного навчання в початковій школі, особливо важливо це для тих дітей, які не мали відповідного навчання і не відвідували загальноосвітні або спеціальні дошкільні навчальні заклади.

Мова провадження освітнього процесу - українська.

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon

Завітайте до нашого садочка

© 2023 Имя сайта. Сайт создан на Wix.com

bottom of page